#

Uroczystość nadania imienia i sztandaru im. Rotmistrza Witolda Pileckiego Bursie Nr 2

Piątek, 14.11.2014

Uroczystość nadania Bursie Nr 2 przy ZSE i T w Olsztynie, imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego, rozpoczęła się Mszą św. dziękczynną o godz.10.00 w kościele Matki Bożej Saletyńskiej.

Zgromadzili się na niej zaproszeni goście, dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele, pracownicy, emeryci, wychowankowie bursy i poczty sztandarowe. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Antoni Skałba ms, który na jej zakończenie, poświęcił sztandar bursy. W celebracji Eucharystii uczestniczył m.in. były wychowanek ks. Tomasz Kowalski. Przy ołtarzu wystawiony był również obraz rtm. W. Pileckiego pędzla pani Agnieszki Markiewicz, wartę honorową przy obrazie pełnili harcerze, wychowankowie bursy. W homilii ks. Antoni powiedział, że nadanie imienia takiego bohatera bursie to początek, ciekawej z pewnością, drogi kształtowania i rozwijania postaw, nie tylko wychowanków. Po Mszy św. w uroczystym pochodzie, na którego czele szli werbliści, dotarliśmy przed bursę. Zabrzmiały dźwięki hymnu narodowego, a na maszt powędrowała flaga polski. Ten moment wzbudził wzruszenie w naszych sercach. Następnie ks. Tomasz Kowalski poświęcił pamiątkową tablicę na kamieniu o treści „W hołdzie Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu 1901-1948 „ ,a jej uroczystego odsłonięcia dokonał pan Tadeusz M. Płużański w asyście dyrekcji – p. Krzysztofa Salczyńskiego i p. Marii Tomczyk. Złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze. Potem przewodniczący Młodzieżowej Rady Bursy Karol Dejnak w symbolicznym geście odsłonił nową tablicę nad wejściem do bursy, aby otworzyć „nowe” podwoje. Na holu witała gości młodzież i rozdawała okazjonalne biuletyny, czuło się wyjątkowy nastrój.

Dalsza część uroczystości przebiegała w stołówce, wchodzących witał napis ze sztandaru, myśl Rotmistrza „Wyrośnijcie na ludzi honoru”. Przy werblach, na salę dostojnie wprowadzone zostały poczty sztandarowe, każdy wymieniony osobiście, a potem zabrzmiał hymn Polskiego Państwa Podziemnego w wykonaniu grupy uczniów.

Pan Dyrektor przywitał zaproszonych gości, następnie pan Stanisław Gierba, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta w Olsztynie odczytał treść Uchwały, nadającej Bursie nr 2 imię Rotmistrza Witolda Pileckiego i Sztandaru. Kolejny moment to podziękowania wszystkim fundatorom, szczególnie Radzie Rodziców i symboliczne wbicie gwoździ przez reprezentantów, tj. rodziców, wychowawców, pracowników i wychowanków, ale też podziękowania przyjaciołom, którzy towarzyszyli nam i wspierali całe przedsięwzięcie. I oto moment równie podniosły, czyli przekazanie sztandaru przez rodziców na ręce pani dyrektor ds. bursy Marii Tomczyk, a następnie na ręce pierwszego pocztu wychowanków. Szczególnie wzruszające, że ojciec przekazywał sztandar synowi, tj. p. Marcin Nowak – Łukaszowi Nowakowi. Następnie przedstawiciele 8 grup złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar.

Kolejna część przygotowana przez p. Teresę Krześlak, to występ wychowanków. Na scenie zabrzmiała piosenka „Tango” w wykonaniu Pauliny Pupiałło, a następnie na salę i scenę wszedł Rotmistrz W. Pilecki w osobie Łukasza Nowaka. Wszystkim zaparło dech w piersiach ze względu na podobieństwo postaci. Kompendium treści to Rota przysięgi żołnierskiej złożona na krzyż Chrystusa w obecności księdza, której Rotmistrz pozostał wierny do końca. To życiowe motto zapisane w książeczce Tomasza à Kempis. To „List Rotmistrza” śpiewany przez Karola Dejnaka, to czułe wspomnienie córki Zosi, w rolę której wcieliła się Żaneta Kuśmierczuk, z pytaniem „dlaczego?...i przesłaniem by „wyrosnąć na ludzi honoru”. To wreszcie czterogłos wykonujący piosenkę o nadziei – „miejcie nadzieję, nie tę lichą marną..... Trudno się dziwić, że owacje były na stojąco. Po tym trudno było przemawiać, gdy wybrzmiały słowa, myśli i postawa Rotmistrza Pileckiego, ale to co usłyszeliśmy było od serca i prawdziwe. Jeszcze tylko uroczyste wyprowadzenie obrazu i zawieszenie w holu bursy, pamiątkowe wpisy do księgi, spojrzenie na księgę fundatorów, aby udać się do świetlicy na poczęstunek przygotowany przez panie kucharki i podzielić się refleksjami.