#

Czy bezinteresowność jeszcze istnieje?

Czwartek, 28.11.2019

W dniu 28 listopada  o godzinie 17-ej  odbyła się już tradycyjnie w ramach IX Tygodnia Wychowania konferencja na temat: „ Czy bezinteresowność jeszcze istnieje?

O trudnej sztuce altruizmu”.

Spotkanie miało charakter otwarty, skierowany do uczniów i wychowawców.

Pierwszym prelegentem była pani Klaudyna Bociek, pracownik akademicki, pedagog, która wprowadziła nas w podstawy filozoficzne i znaczenie wychowania młodzieży do postawy altruizmu.

Kolejnym gościem konferencji był ksiądz salezjanin Dariusz Jóźwik, kierownik Oratorium Młodzieżowego w Gutkowie , który przybył z dwójką wolontariuszy interesująco przybliżających  charakter swojej wolontaryjnej posługi w animacji zajęć dla dzieci w wieku szkoły podstawowej.

Pogodna grupa SIM – Społecznych Instruktorów Młodzieżowych – zespół młodych wolontariuszy PCK, rekrutujących się spośród uczniów szkół średnich, której odpowiedzialnym jest Michał Kaźmierski tegoroczny maturzysta LO, mocno zainteresowała publiczność swoim wystąpieniem, tym bardziej, że należeli do niej wychowankowie naszej bursy Alan Maksym i Adrian Kaniecki.

Michał opowiadał o ich działaniach na rzecz potrzebujących, na temat edukacji społeczności lokalnej w zakresie pierwszej pomocy. Podkreślano zacieśniania się wzajemnych więzi koleżeńskich i wyrabiania  umiejętności zdecydowanego działania w sytuacjach zagrożenia ludzkiego życia.

Uwagę młodzieży szczególnie skupiał na sobie ubrany w oryginalny strój z Kenii, kolejny gość Sebastian Kania. Pokazując zdjęcia, barwnie opowiadał o wyjeździe grupy wolontariuszy lekarzy i osób świeckich, którzy zorganizowali społeczną zbiórkę zbędnych okularów i na miejscu dopasowali je mieszkańcom Kenii.  Dzięki tej akcji, po wielu latach mogli oni  zobaczyć wyraźnie piękno, otaczającego ich świata i twarze najbliższych osób.

Kacper Górzyński zamiłowany rugbista, opowiadał jak można przez zaangażowanie się grupy ludzi, realizować swoje pasje. Przedstawiał obrazowo zaangażowanie olsztyńskich rugbistów w zdobycie pieniędzy z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego i włączenie wielu olsztyńskich instytucji w pomoc w modernizację  stadionu rugby przy ul. Gietkowskiej, Rugbyści potrafią  także charytatywnie grać i środki z meczu przekazywać na zbiórki na rzecz chorych dzieci,

Wychowawczyni Ewa Jachimowicz, opiekunka wolontariatu w naszej bursie, przybliżyła zadania i działania tej grupy w DPS-i e. Dzieliła się owocami wspólnych spotkań naszych wychowanków ze starszymi ludźmi, rodzącymi się relacjami przyjaźni, zaufania.

Na zakończenie konferencji, wychowankowie Maja Kalinowska i Gabriel Grochal przedstawili wyniki ankiety na temat bezinteresowności przeprowadzonej wśród mieszkańców bursy, z której wynikało, że altruizm ma ogromne znaczenie w obecnych czasach i młodzież przejawia taką postawę wobec potrzebujących, ciesząc się ,że mogą komuś pomóc, wywołać  uśmiech u strapionej osoby . Motywuje ich do tego czasami wyznawana wiara, a także przekonanie, że uczynione dobro powraca do człowieka.