Spotkanie z podróżnikiem
Piątek, 18.03.2016Spotkanie z panem Przemysławem Bonkiem na temat: ”Syberia inny świat, inni ludzie„ przyciągnęło na spotkanie do świetlicy bursy w dniu 18 marca o godzinie 20, miłośników zwiedzania egzotycznych miejsc na kuli ziemskiej.
Przyszli wychowankowie, którzy chcieli usłyszeć o Syberii - krainie, która oznacza najczęściej kilkudziesięciostopniowy mróz i egzotyczną tajgę.
Przemysław Bonk z wykształcenia historyk, na co dzień dyrektor szkolnego schroniska w Olsztynie, opowiadał o swojej wyprawie życia.
Rozpoczęła się ona we Lwowie, następnie prowadziła do Moskwy, a potem koleją transsyberyjską poprzez miasta: Omsk, Nowosybirsk, Irkuck, Krasnojarsk.
Zaproszony gość ciekawie opowiadał o wrażeniach ze spotkań z Polakami zarówno w Moskwie, jak i w odległych azjatyckich częściach Rosji, gdyż były to miejsca zesłań w okresie Rosji carskiej i ZSRR, ściśle związane z polskimi losami.
Prezentacja zdjęć pozwalała zobaczyć jak wyglądała podróż koleją transsyberyjska, a także piękno Bajkału i tajgi w okresie lata. Temperatury tutaj sięgały nawet 30 stopni.
Duże wrażenie na panu Bonku zrobiło jezioro Bajkał - znane jako najgłębsze jezioro świata. Jednak nie głębokość fascynuje, ale niezwykłe jego piękno, inne o każdej porze roku. Latem Jezioro przybiera kolory turkusowe i nazywane jest perłą Syberii.
Miejscem wyjątkowym w podróży dla naszego gościa po Syberii, była miejscowość Miszycha, w której postawiono krzyż z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Polskiej „Nadzieja” w Ułan-Ude i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Napis w języku polskim głosi: „Pamięci zesłańców polskich, uczestników powstania nad Bajkałem, poległymi w walce z żołnierzami carskiej Rosji 12 lipca 1866 r., Śpijcie spokojnie, bohaterowie. Pamiętamy o Was.”
Pan Bonk trafił tam 15 sierpnia na uroczystości Święta Wojska Polskiego z udziałem miejscowych Polaków. Ze wzruszeniem opowiadał jak mocno przeżył polową Mszę Św. w języku polskim i śpiew znanych polskich pieśni, w miejscu oddalonym o tysiące kilometrów od naszego kraju.